Rzemiosło artystyczne, określane również jako sztuka użytkowa, zajmowało i zajmuje się nadal wytwarzaniem przedmiotów użytkowych o wysokich walorach estetycznych.  Przedmioty te wyrabiane były przez rzemieślników, którzy są swego rodzaju artystami. Wykonywano je w warsztatach rzemieślniczych, z najlepszych materiałów, z użyciem tradycyjnych, przeważnie ręcznych technologii. Zajmowali się tym najlepsi mistrzowie rzemiosła, a tworzyli w pojedynczych egzemplarzach lub w małych seriach, często na indywidualne zamówienia.

Produkty rzemiosła artystycznego to zazwyczaj małe dzieła sztuki. Choć są one z założenia przedmiotami użytkowymi (np. meble, serwisy stołowe, torebki) ich wartość tkwi głównie, oprócz jakości i technologii wykonania, w kunszcie artystycznym.

139_sztucce

Rzemiosła artystycznego nie należy mylić z rękodziełem ludowym. Rzemieślnik artysta używał materiałów szlachetnych i trwałych, o najlepszej jakości (szlachetne metale, emalie, szkło witrażowe, kryształy, skóry, etc),  natomiast twórca ludowy zazwyczaj korzystał z tego, co miał pod ręką (figurki z drewna i kory, kosze z wikliny, garnki z gliny). Wyroby rzemiosła artystycznego tradycyjnie związane są z kulturą szlachecką i mieszczańską, natomiast wyroby sztuki ludowej związane są z kulturą wiejska, chłopską.

Przedmioty zaliczane do rzemiosła artystycznego to małe dzieła sztuki, posiadające duszę i ducha czasu. Miały nie tylko służyć do codziennych czynności, ale też cieszyć oko. Każdy wyrób ma jakąś swoją  historię i w pewien sposób przybliża do rzemieślnika, który przedmiot wytworzył, i do właściciela, który przedmiot zamówił lub kupił.

,Na-Rynku-Glownym-prezentuje-sie-turystom-i-mieszka

Zbieracz, który kolekcjonuje rzemieślnicze przedmioty, musi rozumieć świat, w którym one powstały, pojmować cały bieg historii i być człowiekiem wszechogarniającym, ponieważ są różne motywy, zmieniająca się moda i zawsze coś wynika z czegoś. Jednak nie może traktować ich tylko jako dekoracji. Dekorator ma inne motywy niż zbieracz. Zbieracz docieka historii na różnym poziomie, dekorator zaś jest artystą. Jednak dekoracja i zbieractwo często idą w parze, myślę, że jest to kwestia indywidualnej potrzeby, a nie założenia.

 ESz