kradziez

W tej ramie kiedyś był obraz Rembrandta ”Burza na jeziorze Galilejskim”. Fot. Josh Reynolds AP

“Chwilowo przeniesiony do magazynu” – taki napis umieścili złodzieje na miejscu włoskiego obrazu Madonna z Dzieciątkiem w National Gallery w Londynie. Wskutek tego kradzież zdołano zauważyć dopiero po 24 godzinach. Dowcipnisie.

W 1964 roku z muzeum w Montrealu skradziono obraz Rembrandta pt. Śmierć Jakuba. Przez cztery lata trwały poszukiwania zaginionego dzieła. Wreszcie 2 marca 1968 roku prasa poinformowała, że obraz został odnaleziony w luksusowym kąpielisku Miami na Florydzie.

rembrandt-jakub

Rembrandt van Rijn, Walka Jakuba z Aniołem, 1659.

W wrześniu 1971 roku, na Międzynarodowych Targach Antyków we Florencji doszło do skandalu. Okazało się, że ponad 100 antycznych waz korynckich i etruskich oraz głowy posągów antycznych pochodzą ze splądrowanych grobowców. Eksponaty zaraz po kradzieży zostały wywiezione do Szwajcarii co zapewniło im wiarygodne świadectwo legalnego pochodzenia.

waza

Protokorynckie ojnochoe z Kameiros, Rodos.

Przez cztery lata policja poszukiwała złodziei, którzy obrabowali blisko 80 kościołów Paryża i okolic. Regularnie ze świątyń ginęły cenne posągi i złotnictwo liturgiczne. Gdy wreszcie udało się wpaść na ich ślad okazało się, że byli to dwaj księża! Ilość skradzionych przedmiotów była równa pojemnościom kilku ciężarówek!

W 1971 roku w muzeum w Kolonii, dokonano kradzieży cennych wyrobów ceramicznych z dynastii Tang oraz przedmiotów z jadeitu i kamienia. Muzeum na łamach gazety “Die Weltkunst” zaoferowało 5 000 marek za zwrot eksponatów oraz poinformowało złodziei, że “Nie przewiduje się postępowania karnego wobec znawców sztuki wschodnioazjatyckiej”. To się nazywa wyrozumiałość!

tang

Trójkolorowa ceramika z dynastii Tang.

W latach 70. nieznani sprawcy w ciągu jednej nocy wywieźli ponad 70 metrów nawierzchni antycznej drogi “Via Cassia” w pobliżu Viterbo w środkowych Włoszech. Proste, grubo ciosane płyty chodnika z czasów rzymskich ozdobiły zapewne domy bogaczy.

Via Cassia Antica, k. Viterbo

Via Cassia Antica, k. Viterbo.

Oprac. na podstawie:
W. Loschburg, Kradzież Mony Lisy, Warszawa 1984.