15 kwietnia 2015 r. odbędzie się największa po II wojnie światowej wystawa retrospektywna poświęcona twórczości Leonarda da Vinci- “Leonardo 1452 – 1519″

Leonardo-da-Vinci-cp

Wystawa odbędzie się w Palazzo Reale w Mediolanie. Znajdą się na niej obrazy, rysunki, rękopisy i rzeźby ściągnięte z największych muzeów świata, m.in. British Museum, florenckich Uffizi i nowojorskiego Metropolitan Museum.

Biblioteca Ambrosiana w Mediolanie udostępni ponad 30 rysunków z Kodeksu Atlantyckiego, który stanowi największy na świecie zbiór notatek i rysunków Leonarda z lat 1489-92.
Z kolei paryski Luwr wypożyczy na tę okazję dzieła takie jak; Św. Jan Chrzciciel (1513-1516), Zwiastowanie (1472-75) i La Belle Ferroniere (ok. 1495) – portret Lucrezii Crivelli, kochanki Ludovica Sforzy (Ludovico il Moro).
Z Pinakoteki Watykańskiej przyjedzie nieukończony Św. Hieronim (1479-1481).
Na wystawie znajdą się również, wypożyczone z włoskiego Narodowego Muzeum Nauki i Techniki im. Leonarda, trzy modele machin wykonanych na podstawie rysunków mistrza.

1280px-Leonardo_da_Vinci_-_Annunciazione_-_Google_Art_Project

Leonardo da Vinci – Zwiastowanie

Z pewnością ucieszy fakt, że na retrospektywie znajdzie się także jeden z najsłynniejszych rysunków na świecie, tzw. człowiek witruwiański ze szkicownika Leonarda. Wystawa w Mediolanie będzie wyjątkową okazją do zobaczenia oryginału tego rysunku przechowywanego w Galerii Akademii w Wenecji, która zgodziła się wypożyczyć go jedynie na miesiąc – maksymalny czas ze względów konserwatorskich.

Leonardo da Vinci - Człowiek witruwiański

Leonardo da Vinci – Człowiek witruwiański

Wieloaspektowemu przeglądowi twórczości Leonarda towarzyszyć będzie katalog obejmujący całą jego twórczość. Podzielono go na 12 części, by tak jak na wystawie, w 12 sekcjach, zaprezentować dokonania artystyczne, naukowe oraz interdyscyplinarne zainteresowania.

Wystawa zbiega się z organizowanym w stolicy Lombardii Expo 2015 i potrwa do 19 lipca 2015r.

Nie można przegapić!