Olga Boznańska. Według niektórych – najwybitniejsza malarka przełomu wieków. Genialna portrecistka. Ambitna, silna i niezależna osobowość. Spełniona artystka. Nieco ekscentryczna, czasem może nawet dziwaczna. Zawsze jednak wierna sobie – zarówno w życiu jak i malarstwie. Uczciwa, szczera, prawdziwa.

IMG_3330Wystawa „Olga Boznańska (1865–1940)” w Muzeum Narodowym w Warszawie prezentuje bogaty wachlarz jej twórczych dokonań. Zobaczyć można zarówno prace, które przyniosły artystce światową sławę, jak i te o mniejszej randze, niekiedy zaskakujące lub zupełnie nieznane. Malarka słynąca głównie ze sztuki portretowej, zajmowała się również martwą naturą, miejskimi pejzażami, utrwalała na płótnach wnętrza swoich pracowni.

IMG_3334IMG_3286

IMG_3303IMG_3329

Ekspozycja trafnie podzielona została na kilka tematycznych segmentów prezentujących nurty i inspiracje pojawiające się w malarstwie Boznańskiej. Dzięki zestawieniu jej dzieł z obrazami innych mistrzów malarstwa (m.in. Whistlera, Velazqueza, Maneta, Zaka, Malczewskiego, Pankiewicza) zwiedzający mogą porównać wyjątkowy styl artystki z ówcześnie panującymi prądami. W każdej wystawowej części znalazło się dzieło malarza, które tematyką lub stylem koresponduje z obrazami Boznańskiej.

IMG_3305

Odtworzona została również pracownia  artystki. Ta, w której według anegdot, zalegały zbędne rupiecie, piętrzyły się paczki po papierosach i biegały, dokarmiane przez nią myszy. Bo kto dziś nie słyszał o tym, że Olga Boznańska była “Królową myszy”?

IMG_3311IMG_3314

Organizatorzy postarali się aby odbiorcy wystawy zmienili stereotypowe myślenie na temat twórczości artystki, mogli dokładniej poznać i zrozumieć jej sztukę oraz, co ważne, odkryć Olgę Boznańską jako… Olgę Boznańską – ciekawego człowieka, kontrowersyjną osobowość, silną ale też nieco osamotnioną, zmagającą się z różnorodnymi lękami kobietę.

IMG_3307
IMG_3309

Wystawa okazała się strzałem w dziesiątkę. Na ekspozycję prezentującą dorobek twórczości artystki ustawiają się długie kolejki. W salach wystawowych, zaaranżowanych w sposób konstruktywny i przemyślany, nie brakuje zwiedzających. W każdym pomieszczeniu unosi się atmosfera zainteresowania i zaangażowania odbiorcy, słychać rozmowy i dyskusje na temat artystki, jej życia i twórczości, na temat obrazów i malarskiego stylu, na temat sztuki. To chyba największy sukces wystawy. Dynamika, zaangażowanie i pasja.

IMG_3276
Ekspozycja potrwa do 02.05.2015 r. Pozycja zdecydowanie obowiązkowa.

fot. archiwum własne