Obraz Jacka Malczewskiego Lekcja Historii został wylicytowany na wtorkowej aukcji Polswiss Art za 1,65 mln zł!

Obraz powstał w 1916 r. Dzieło należące przez lata do kolekcji Art-B, w drodze licytacji trafiło do prywatnego kolekcjonera w Szwajcarii i przez lata było przechowywane w depozycie Muzeum Narodowego w Warszawie. Na wczorajszej aukcji znalazło nowego właściciela – prywatnego polskiego kolekcjonera.

Przechwytywanie

Malczewski podwoił kwotę wywoławczą – 8 tys. zł.  Do tego nabywca musi doliczyć opłatę aukcyjną 15 proc., co oznacza, że obraz sprzedano ostatecznie za prawie 2 miliony.

Mamy wyjątkowe szczęście do obrazów Jacka Malczewskiego. Wynik, jaki uzyskaliśmy można nazwać rekordowym – powiedziała po aukcji Marzena Karpińska, dyrektor działu sprzedaży Domu Aukcyjnego Polswiss Art. – W pewien sposób jest to podobny sukces i podobny rekord jak przy sprzedaży „Polskiego Hektora”, autoportretu Malczewskiego z 1913 r. Został on zakupiony przez prywatnego kolekcjonera na aukcji w Domu Aukcyjnym Polswiss Art w grudniu 2014 roku za kwotę 2 mln 600 tys. zł. I był to najdroższy obraz sprzedany na aukcji w Polsce – dodała.


Oprac. na podstawie:
http://wyborcza.biz/

Źródło ilustracji:
http://www.polswissart.pl/