Złota maska Tutanchamona z Muzeum Egipskiego w Kairze oraz Grobowiec w Dolinie Królów niedaleko Luksoru, od października będą niedostępne dla zwiedzających.

Przypomnijmy – w styczniu br. światem wstrząsnęła wiadomość o trwałym oszpeceniu maski Tutanchamona przez pracowników muzeum. Podczas prac porządkowych ceremonialna broda młodego faraona została uszkodzona, a szkody postanowiono naprawić za pomocą kleju epoksydowego. Klej wyciekł i pozostawił półprzezroczyste zabrudzenia, co bezskutecznie próbowano zdrapać ostrym narzędziem.

635575358907216145 635575321137698314

Jesienią maska ma zostać poddana profesjonalnej opiece i zabiegom konserwatorskim niemiecko-egipskiego zespołu specjalistów, którzy postarają się usunąć szkody, nie ingerując więcej w strukturę zabytku. Data zakończenia działań i powrotu obiektu na ekspozycję nie jest znana.

Pierwszego października ma zostać również zamknięty Grobowiec Tutanchamona. Konserwatorzy planują odrestaurować posadzkę, oczyścić ściany oraz przenieść królewską mumię z komory grobowej do bocznej, gdzie zostanie umieszczona w nowej gablocie. Prace potrwają od jednego do trzech miesięcy.

tutanchamon

oprac. na podstawie: theartnewspaper.com
fot.: SOEREN STACHE/PAP/  źródło: PAP oraz wikipedia.pl