Jaką rolę odgrywały kobiety w życiu  dwóch wybitnych rzeźbarzy sztuki polskiej i francuskiej? Jaki miały wpływ na ich twórczość? Co dzięki swojej obecności wnosiły, a w czym przeszkadzały?

Odpowiedzi na te pytania być może odnajdziemy dzięki nadchodzącej wystawie – „Rodin/ Dunikowski. Kobieta w polu widzenia”, organizowanej przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

przechwytywanie

Ekspozycja, składająca się z blisko 80 prac (rzeźb, obrazów i rysunków), ma być próbą konfrontacji twórczości wielkich osobowości jakimi byli Auguste Rodin i Xawery Dunikowski. To poszukiwanie podobieństwa w ich postawach i stosunku do artystycznych inspiracji, materiału, medium oraz sztuki w ogóle. To podkreślenie roli kobiet, których bliskość miała nieoceniony wpływ na kształtowanie się rzeźbarskiej ścieżki obu panów. To także portret bezpośredni samych artystów – przedstawiony z kobiecego punktu widzenia. Na wystawie pojawią się prace przedstawiającę Rodina i Dunikowskiego, wykonane przez rzeźbiarki, które w pewnych okresach życia związane były z nimi osobiście: Camille Claudel i Sarę Lipską.

rodin_1_ok

A. Rodin, Danaida, mały model, 1885, brąz, Musee Rodin, Paryż, fot. MNK

Wystawa została zorganizowana we współpracy z Królikarnią (MNW) oraz Musée Rodin (Paryż). Będzie pierwszą ekspozycją prac Auguste’a Rodina w Polsce.

8.10.2016-15.01.2017
Kamienica Szołayskich— Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Plac Szczepański 9