Centrum Kultury Zamek w Poznaniu planuje w przyszłym roku wyjątkową wystawę – „Frida Kahlo i meksykańska grafika XX wieku”.

1464662700106

Frida Kahlo on white bench, 1938. Jacques and Natasha Gelman Collection, photo: Nickolas Muray

Pod koniec września do Polski zawita pokaźna część dzieł z kolekcji Gelmanów – olejne obrazy i grafiki meksykańskiej mistrzyni oraz jej męża Diego Riviery, fotografie Nicolasa Muraya, czy Bernice Kolko (m.in. kadry z ostatnich lat życia Fridy) oraz grafiki polskiej artystki Fanne Rabel. Na ekspozycji udostępnione zostaną również prace współczesnych twórców meksykańskich, dla których twórczość Fridy była artystyczną inspiracją. Nie zabraknie pokazów filmowych i archiwalnych dokumentów związanych z życiem i twórczością słynnej Meksykanki, jej męża oraz uczniów.

Prawdziwą gratką dla polskiej publiczności ma być kopia obrazu Fridy Kahlo Zraniony stół – największe z namalowanych prac artystki, dzieło jej życia. Obraz przepełniony bólem, cierpieniem i lękiem, zdradą  oraz śmiercią, od lat należy do panteonu „wielkich zaginionych”. W 1940 r. gościł na IV Międzynarodowej Wystawie Surrealistów w Meksyku, a 15 lat później widziany był po raz ostatni… w Warszawie. Ślad jego obecności w Polsce widnieje w katalogu wystawy z 1955 r. i jest to jednocześnie ostatni ślad jego obecności w ogóle. Praca zniknęła i do dnia dzisiejszego nie została odnaleziona.

the-wounded-table

Frida Kahlo, The Wounded Table/ La Mesa Herida, 1940, oil on canvas, 122 x 244 cm, lost

Ekspozycji towarzyszyć będą liczne wydarzenia towarzyszące – warsztaty, spotkania, wykłady, a nawet spotkania muzyki meksykańskiej (południowoamerykańskiej).

Kuratorem wystawy jest dr Helga Prignitz-Poda. Ekspozycja potrwa od 27.09.2017r. do 21.01.2018 r. Tam warto być!

Reklama