W londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s wśród dzieł malarstwa rosyjskiego został wystawiony na sprzedaż obraz Henryka Siemiradzkiego „Taniec wśród mieczów”. Wystawiona na aukcji wersja kompozycji jest tożsama z tą zarejestrowaną w bazie strat wojennych MKiDN. Wydział ds. Strat Wojennych sprawdza teraz wojenne losy obiektu oraz podjął działania mające na celu jego wycofanie ze sprzedaży.

Henryk Siemiradzki (1843-1902) wybitny malarz, reprezentant akademizmu, przez całe życie czuł się Polakiem pomimo przypisywania mu rosyjskiej narodowości. Tworzył obrazy o tematyce antycznej i chrześcijańskiej, co przełożyło się na jego dużą popularność. Jednym z jej objawów są aż cztery znane wersje obrazu „Taniec wśród mieczów”. Jedna z nich, z 1881 roku, znajduje się w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie, natomiast mniejsza kompozycja z 1887 r. została sprzedana na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku, ustanawiając rekord aukcyjny dla jej twórcy.

Obraz obecnie wystawiony na aukcji, jest najmniejszą ze znanych wersji przedstawienia i najbardziej z nich szkicową. Był prezentowany w warszawskiej Zachęcie na wystawie monograficznej Henryka Siemiradzkiego latem 1939. Został odnaleziony dzięki monitorowaniu rynku dzieł sztuki przez Wydział Strat Wojennych oraz współpracy z Fundacją Communi Hereditate.

Aukcja obrazu planowana jest na 28 listopada br.

20171107_siemiradzki

Fot. Zdjęcie z katalogu wystawy Siemiradzkiego, która odbyła się w warszawskiej Zachęcie latem 1939 r.

Źródło: MKiDN