Tagi

, , , ,

Temat wprowadzania małych dzieci w świat sztuki nie jest łatwy, bo odbiorca jest szczególnie wymagający. Niecierpliwy 2-latek nie skupi się zbyt długo na dziele sztuki, o ile nie będzie on tłem do zabawy, wyszukiwanki czy ciekawej historii. A ta ostatnia idea towarzyszyła autorce serii Malarze dzieciom wyd. Tekturka – Agnieszce Starok.

IMG_4407.JPG

Na początek (mamy taką nadzieję!) autorka wybrała 3 impresjonistów, których obrazy zostały dobrane i ułożone w pewną historię. Koncepcja książek jest taka, że obrazy (które mają swoją własną historię) są ilustracjami do fabuły ułożonej przez Agnieszkę Starok.
Książki dedykowane są dzieciom od 2 roku życia. Tekturowe wydanie i format książek pozwala na bezpieczny (nawet przy młodszym dziecku), wielokrotny kontakt z dziełami wielkich mistrzów w dużym i dobrym wydaniu. Jakość prezentowanych dzieł nie pozostawia niedosytu.

IMG_8947.JPG

Edgar Degas – Baletnice
Historia opowiada o dwóch siostrach – Emilce i Klarze, które zachęcone przez mamę, zaczynają chodzić na lekcje baletu. Szybko okazuje się jednak, że balet wymaga ciężkiej pracy. „Baletnice” to opowieść o dziecięcych marzeniach i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów.

IMG_8949IMG_8950IMG_8951

Do zilustrowania historii wykorzystano głównie obrazy z lat 1870-1885 a więc z okresu dojrzałej twórczości artysty. Znajdziemy tu m.in. takie dzieła jak: „Lekcja tańca”, „Orkiestra w Operze”, „Tancerki”. 14 wybranych przez autorkę obrazów spójnie ilustruje fabułę i jest dobrym przeglądem prac artysty ukazującego różne fascynacje współczesnego paryskiego życia – kawiarnie, koncerty, występy w operze oraz świat ciężko pracujących kobiet. Dla dziecka pierwszy kontakt ze sztuką w takim wydaniu jest bardzo atrakcyjny, ponieważ wielkie dzieła sztuki zostały ubrane w prostą historię, którą już dwuletnie dziecko z przejęciem wysłucha.

IMG_8952

Bardzo budujący był dla mnie moment, kiedy moje niespełna 2-letnie dziecko po kilkukrotnej lekturze tej części, radośnie wskazało paluszkiem Klarę i Emilkę na reprodukcji pochodzącej z albumu malarstwa Edgara Degas. Mając taki punkt zaczepienienia, wspólnie obejrzałyśmy cały album dopowiadając historie obu dziewczynek.

 

Claude Monet – W sekretnym ogrodzie
To opowieść o chłopcu, który bardzo chciał zobaczyć wiatrak z bliska i podczas samotnej wędrówki do młyna zgubił się. Po drodze przytrafiają mu się niesamowite przygody. Tak wyśnione jak obrazy Claude Moneta. Historia trzyma w napięciu, a zakończenie jest zabawne i zaskakujące.

IMG_8942

Przygody małego chłopca prowadzą czytelnika przez 14 dzieł malarskich prekursora impresjonizmu. Dobór dzieł jest, można powiedzieć, reprezentacyjny dla tego artysty. Nie pominięto najbardziej rozpoznawalnych obrazów takich jak: „Nenufary” czy „Japoński mostek w Giverny”. To dobry początek na zapoznanie dzieci z twórczością malarza, który komponował swoje prace pod wpływem chwilowego wrażenia. Kontakt z malarstwem mistrza uchwycenia chwili na płótnie, uwrażliwia na obserwowanie przyrody i uczy wnikliwego badania mijającego czasu.

IMG_8943IMG_8944IMG_8945IMG_8946

Vincent van Gogh – Czyj to domek?
To opowieść o chłopcu, który spacerując wieczorową porą przypadkowo trafił do czyjegoś domu. Obiecał sobie, że nie wyjdzie z niego, dopóki nie dowie się, kto tam mieszka. Co podpowiadała mu wyobraźnia? Kim jest gospodarz? Okazuje się, że to ktoś naprawdę wyjątkowy.

IMG_8957

Szczególnie należy zwrócić uwagę na dobór obrazów, który jest różnorodny a jednocześnie spójny do opowiedzianej historii. Zadanie to na pewno nie było łatwe! Kompozycja literacko-wizualna tej części jest fajnie przemyślana. Dodatkowo wspaniałe jest to, że poznajemy artystę. Oprócz kontaktu z jego dziełami, poznajemy również jego samego. W efekcie otrzymujemy pierwszy album sztuki konkretnego artysty.

IMG_8959IMG_8960IMG_8961IMG_8962IMG_8963

Wśród edukatorów plastycznych mówi się o trudnościach odbiorców z rozumieniem twórczości van Gogha. Polega ona głównie na tym, że odbiorca miewa problem z wyodrębnieniem i rozpoznaniem przedstawionych przedmiotów w tak mglistej strukturze obrazu. Dopiero wyzbycie się wszelkich uprzedzeń pozwala na przekonanie się o artystycznej doskonałości i niesamowitej wartości malarstwa artysty. W przypadku dzieci omijamy ten problem, ponieważ małe dziecko jest otwarte na wszelkie wrażenia artystyczne. Warto to wykorzystać.

IMG_8965

***
Nieoceniona wartość tych książek polega na tym, że dziecko ma kontakt z prawdziwymi dziełami sztuki. Ogląda je, analizuje, zapamiętuje. Każda z przedstawionych historii pozostawia trwały ślad w postaci dzieł sztuki zakodowanych w małych głowach. Ponadto sztuka silnie oddziałuje na dzieci dzięki swoim treściom emocjonalnym i poznawczym wyrażonym w artystycznej formie. Uwrażliwia je na piękno w różnej formie. Powyżsi artyści okazują się być bardzo wdzięcznym materiałem do pierwszego kontaktu z wielką sztuką.

AB