Lwów. Miasto budowane przez najlepszych architektów z całej Europy. Unikalne pojednanie artystycznych tradycji Zachodu i Wschodu. 50% zabytków dzisiejszej Ukrainy znajduje się właśnie tutaj. Od 1998 r. Stare Miasto we Lwowie znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

fot. Zabytkoznawcy/ CŁ

Jeszcze 100 lat temu na lwowskich ulicach rozbrzmiewały polskie głosy. Dziś, w mieście kojarzącym się z ostoją polskości jesteśmy tylko turystami.

Nakładem wydawnictwa Znak Horyzont pojawiła się książka, która jednak nie opowie o idealnym polskim mieście. To nie będzie sentymentalna wycieczka po wyidealizowanych lwowskich ulicach. To będzie podróż, podczas której poznamy prawdziwe oblicze miasta. Wybitnych naukowców zachwycających cały świat. Uzdolnionych pisarzy i artystów. Dzielnych lekarzy ratujących życie polskich profesorów w czasie II wojny światowej. Usłyszymy też o najczarniejszych momentach historii tego miasta. Bratobójczych walkach miedzy Polakami a Ukraińcami, w których ginęli młodzi polscy patrioci. O pogromach Żydów, którzy nie chcieli stanąć po żadnej ze stron.
To książka o mieście, które bezpowrotnie zniknęło. O ludziach, którzy je tworzyli i o wydarzeniach, których było świadkiem. O tych, którzy stracili swoją małą ojczyznę. I tych, którzy zajęli ich miejsce. To historia, o której komuniści nie chcieli mówić, a którą Polacy powoli zapominają. Historia polskiego Lwowa, który musi odnaleźć się w nowej, ukraińskiej już, rzeczywistości.

Źródło: materiały prasowe

1000x1000-Lwow_2

Lwów. Portret utraconego miasta
Lutz C. Kleveman
Oprawa twarda
Wydanie pierwsze
Premiera: 2019-04-22
Liczba stron: 320
Wydawnictwo: Znak Horyzont