Portret młodego mężczyzny z medalionem Sandra Botticellego, stworzony w drugiej połowie XV w. już niebawem trafi pod aukcyjny młotek! Dzieło pojawi się na aukcji Old Masters w nowojorskiej siedzibie domu aukcyjnego Sotheby’s w styczniu 2021 r. Szacuje się, że cena sprzedaży dzieła może osiągnąć nawet 80 mln dolarów!

Obraz na przestrzeni dekad kilkukrotnie zmieniał swoich właścicieli. Pierwszą znaną lokalizacją pracy była kolekcja Lorda Newborough w l. 30-tych XIX w. W 1935 r. trafiła do brytyjskiego marszanda Franka Sabina, który zakupił ją za 12 tys. funtów. W 1941 r. Sir Thomas Ralph Merton zakupił obraz za 17 tys. funtów. Około 40 lat później, w 1982 r., obraz wart był już 810 tys. funtów i trafił w ręce obecnego, amerykańskiego kolekcjonera, który pozostaje anonimowy.

Portret młodego mężczyzny z medalionem był wystawiany w najlepszych muzeach świata: National Gallery w Londynie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Biorąc pod uwagę fakt, że portretów pędzla włoskiego artysty znanych jest dziś zaledwie 12, arcydzieło jest tym cenniejsze i bardziej wartościowe.

Jeśli arcydzieło osiągnie swoją szacunkową wartość stanie się drugą najdrożej sprzedaną w historii pracą dawnego mistrza, po słynnym Salvatorze Mundi Leonarda da Vinci z 2017 r. (450,3 mln USD, Christie’s.)

Źródła: artinfo.pl, sothebys.com