Po zakończeniu trwających ponad dwa lata pracach konserwatorskich największego i najcenniejszego obiektu tzw. folwarku łazienkowskiego, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie ponownie zaprasza w jego unikalne progi. Niegdyś Stajnie Kubickiego wypełniało rżenie koni i stukot kopyt – dziś odrestaurowane wnętrza stały się inspirującą przestrzenią ekspozycyjną.

Udostępniamy zwiedzającym Stajnie Kubickiego – ostatni z wielkich projektów konserwatorskich zrealizowany przez Muzeum Łazienki Królewskie w ramach VIII osi priorytetowej Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014–2020. Dzięki środkom z Programu (w ramach tej i poprzedniej perspektywy) zwiedzający mogą dziś podziwiać już odrestaurowane: Pałac na Wyspie, Starą Oranżerię, Biały Dom oraz Wodozbiór. Zależy mi na tym, żeby Łazienki były miejscem otwartym, przestrzenią edukacji, inspiracji i odpoczynku wszystkich warszawiaków oraz turystów z Polski i z zagranicy. Dlatego każdy obiekt, który zostaje niejako zwrócony zwiedzającym, jest dla mnie powodem do wielkiej satysfakcji i dumy” – mówi prof. Zbigniew Wawer, Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.

Na folwarku wybudowano trzy budynki, z których największy, drewniany, w formie prostokątnej podkowy – pełnił funkcję stajni i wozowni. Został on rozebrany w latach 20. XIX w., a w jego miejscu postawiono nowy budynek, tym razem murowany. Autorem projektu był znakomity architekt – Jakub Kubicki – stypendysta króla Stanisława Augusta, a w czasach carskich Generalny Intendent Budowli Korony.

Mimo zawirowań historii Stajnie Kubickiego przetrwały bez większych zniszczeń, jednak ich gruntowny remont był nieunikniony. W trakcie ponad 2-letnich prac m.in. odtworzono historyczną formę i układ budynku, przywrócono oryginalną kolorystykę wnętrz oraz historyczne wrota. Dokonano również kilku interesujących odkryć. Obiekt dostosowano jednocześnie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Teraz w Stajniach Kubickiego otwarta zostanie nowa wystawa stała, poświęcona rzemiosłu i technice. Obejrzymy tu zabytkowe powozy, stroje jeździeckie, akcesoria dla koni, jeźdźców i powożących oraz wiele innych ciekawych przedmiotów związanych z tematyką hipologiczną. Muzeum przygotowało także bogaty program edukacyjny i wystawienniczy, który zgodnie z założeniami projektu przyczyni się do wyrównywania szans w dostępie do kultury.

Oficjalne otwarcie i udostępnienie Stajni Kubickiego zaplanowano na 30 lipca br.

Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej: www.lazienki-krolewskie.pl oraz na Facebooku lub Instagramie Muzeum Łazienki Królewskie.

Projekt „Stajnie Pegaza. Konserwacja i remont Stajni Kubickiego na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie. Adaptacja obiektu do potrzeb ekspozycyjnych i edukacyjnych wraz z wprowadzeniem rozwiązań efektywnych energetycznie” realizowany jest w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020”. Jego wartość wynosi 11 039 542,50 zł, w tym dofinansowanie z UE 7 105 906,98 zł.

Tekst oraz zdjęcia: materiały prasowe Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie